Jeziora w Polsce
Jeziora w Polsce

Polecamy

Jeśli planujesz wakacje w Bułgarii, polecamy serdecznie kurorty Słoneczny Brzeg i Elenite. Tam naprawdę wypoczniesz!

A może wypad na narty? Sprawdź nasze Austria apartamenty i szusuj po alpejskich stokach bez opamiętania!

Noclegi Bułgaria to najlepsze wyjście jeżeli szukasz taniego wypoczynku w komforcie i czystości.

Kliknij

Jeśli przygotowujesz się do organizacji ślubu, upewnij się, że zdjęcia ślubne z wesela zostaną wykonane przez profesjonalną i doświadczoną osobę!

Makijaż permanentny Wrocław to sposób na bezpieczne i trwałe podkreślenie największych atutów Twojej urody!

Jezioro Mamry

Jezioro Mamry to kompleks połączonych ze sobą sześciu zbiorników, które wypełniają rozległą nieckę polodowcową. Są to jeziora: Mamry (właściwe), Święcajty, Kirsajty, Dargin, Dobskie i Kisajno.

Długość całego kompleksu to około 25km, a szerokość 12km. Ogólna powierzchnia wraz z 33 wyspami wynosi 10 439ha. Mamry właściwe posiadają rozwiniętą linię brzegową z licznymi zatokami.

Mamry to mazurska Atlantyda- już w XIX wieku archeolodzy odkrywali pogrążone w wodach szczątki osad prehistorycznych i wczesnośredniowiecznych. Na podstawie zachowanych XIV wiecznych, krzyżackich dokumentów, a także badań przeprowadzonych przez geografa pasjonata, Augusta Quednau'a (1868-1931), naukowcy doszli do wnioski, iż poziom wód w Mamrach podniósł się o 2m- przyczyną tego zjawiska mogło być wybudowanie w XVI wieku tamy. Spowodowało to zatopienie okolicznych terenów, wysp i półwyspów.

Północne Mamry to także ciekawe miejsce dla nurków. Został tu celowo zatopiony stary jacht, a wcześniej holownik o imieniu „Arabela”. Usytuowany na głębokości 33m jest celem wypraw doświadczonych nurków. Dla początkujących nurków nie lada atrakcję stanowi podwodny tor przeszkód zlokalizowany w jednej z zatok, zwanej jeziorem Przystań.

Login Form

O stronie e-jeziora.pl

Strona e-jeziora.pl powstała, aby przybliżyć wszystkim turystom informacje na temat jezior znajdujących się w Polsce. Jeziora zostały tematycznie pogrupowane na regiony - województwa, w których się znajdują. Dla każdego jeziora został przygotowany osobny artykuł, który opisuje jego położenie, charakterystykę oraz najbliższe okolice.

Noclegi nad jeziorami

Wkrótce na stronie znajdzie się baza noclegów nad polskimi jeziorami. W szczególności prosimy o kontakt właścicieli domków (domki nad jeziorami).

Internauci na e-jeziora.pl

Odwiedza nas 4 gości oraz 0 użytkowników.