Jezioro Mamry

Jezioro Mamry

Jezioro Mamry to kompleks połączonych ze sobą sześciu zbiorników, które wypełniają rozległą nieckę polodowcową. Są to jeziora: Mamry (właściwe), Święcajty, Kirsajty, Dargin, Dobskie i Kisajno.

Długość całego kompleksu to około 25km, a szerokość 12km. Ogólna powierzchnia wraz z 33 wyspami wynosi 10 439ha. Mamry właściwe posiadają rozwiniętą linię brzegową z licznymi zatokami.

Mamry to mazurska Atlantyda- już w XIX wieku archeolodzy odkrywali pogrążone w wodach szczątki osad prehistorycznych i wczesnośredniowiecznych. Na podstawie zachowanych XIV wiecznych, krzyżackich dokumentów, a także badań przeprowadzonych przez geografa pasjonata, Augusta Quednau’a (1868-1931), naukowcy doszli do wnioski, iż poziom wód w Mamrach podniósł się o 2m- przyczyną tego zjawiska mogło być wybudowanie w XVI wieku tamy. Spowodowało to zatopienie okolicznych terenów, wysp i półwyspów.

Północne Mamry to także ciekawe miejsce dla nurków. Został tu celowo zatopiony stary jacht, a wcześniej holownik o imieniu „Arabela”. Usytuowany na głębokości 33m jest celem wypraw doświadczonych nurków. Dla początkujących nurków nie lada atrakcję stanowi podwodny tor przeszkód zlokalizowany w jednej z zatok, zwanej jeziorem Przystań.